Znaczenie suburi

Znaczenie suburi
Autor: Ben Sheppard / Źródło: Shugo




Kendo jest sztuką, do uprawiania której potrzeba partnera. W wielu jednak momentach, gdy nie możesz trenować z partnerem, nadal możesz doskonalić swoje kendo trenując w pojedynkę. Pomoże ci w tym suburi.


Suburi to praktyka „machania” shinai i może być ćwiczone z konkretnym celem cięcia (np. manekin lub uchikomidai) jak i bez niego. W większości dojo trening rozpoczyna się jakimś rodzajem suburi. W niektórych dojo wykonuje się tylko kilka szybkich powtórzeń, w innych za to spędza się na nim dużo czasu. Niektórzy sensei uważają suburi za bardzo ważne, inni uważają, że wzmacnia ono złe nawyki cięcia, zwłaszcza wtedy gdy wykonywane jest bez konkretnego celu (jw).

Mimo, że świetnie jest mieć jakiś cel cięcia, ja skupię się tu na kuukan datotsu, czyli cięciu „w pustkę”. Jak dotąd jest to najbardziej „przenośny” system treningowy, można go wykonywać samemu, gdziekolwiek i jest bardzo uniwersalny. Nie potrzebujesz nawet shinai lub bokkena.

Pod dachem
Jeśli mieszkasz w starym domu z wysokimi sufitami (i nie masz nisko wiszących lamp) bez problemu możesz tam robić suburi. Uważaj tylko na wazony i ludzi… Jeśli mieszkasz w nowym domu z niskimi sufitami nadal możesz robić suburi na kilka sposobów:

1) z shinai: usiądź w seiza i rób serie sho-men lub sayu-men uchi. Możesz to sobie utrudnić siadając w sonkyo. Rób naprzemiennie katate (jednorącz) i morote (oburącz) suburi.

2) bez shinai: nawet w domu z niskimi sufitami, możesz użyć dobrze uszczelnionej butelki po szampanie wypełnionej piaskiem – wykonuj normalną pracę nóg i rób katate suburi. Jest to też świetna metoda trenowania siły, ponieważ taka butelka jest bardzo ciężka! (Uwaga! Nie powinieneś trenować w ten sposób jeśli nie robiłeś zwykłego suburi przez kilka ostatnich tygodni).

Na zewnątrz
Robiąc suburi na zewnątrz masz wiele dodatkowych opcji: możesz np. używać długiego suburito, jeśli taki posiadasz. Nie ma też zbyt wielkiego znaczenia podłoże. Możesz teraz robić również hayasuburi. Zazwyczaj najlepsze jest podłoże mniej więcej wyrównane, jednakże od czasu do czasu pomocne może być robienie suburi na podłożu nierównym lub lekko pochyłym.

Patrzenie
Nawet jeśli twoje cięcie kończy się „w powietrzu”, zawsze powinieneś wyobrażać sobie przeciwnika (gasso teki). Unikaj nawyku patrzenia w podłogę, patrz w górę, tak jakbyś patrzył na kogoś kto jest podobnego wzrostu. Dobrym przypomnieniem tego jest ćwiczenie przed lustrem.

Ile suburi jest wystarczające?
Jest takie stare powiedzenie, że jeśli nie możesz trenować z odpowiednim trenerem to 1000 suburi dziennie zaowocuje tym, że nadal możesz być dobrym szermierzem. Tysiąc suburi dziennie jest na pewno ilością, do której powinieneś dążyć, ale zrób to stopniowo. Nie zakładaj, że zaczniesz od tego tysiąca. Inaczej po prostu szybciej się poddasz.

Jeśli jesteś początkującym kendoką lub nie robiłeś wiele suburi od dłuższego czasu, zacznij od mniejszej liczby, ale rób je CODZIENNIE. W ten sposób w miarę jak twoje ramiona, łokcie i nadgarstki się wzmocnią naturalnie zwiększysz liczbę powtórzeń. Zacznij od 50. lub mniej (dziennie) w pierwszym tygodniu, 100. w drugim, 200. w trzecim itd.

Jak wiele suburi jest wystarczające zależy również od twojego wieku. Powiedziałbym, że dla dzieciaków z podstawówki 50. dziennie to jest dużo. Dla gimnazjalistów i licealistów wystarczy 100-300. Dla studentów i dorosłych odpowiednią liczbą, żeby utrzymać odpowiednią moc będzie 300-500.

Żeby zyskać jeszcze więcej, wcale nie musisz zwiększać ilości powtórzeń. Ogromną różnicą jest zrobienie tysiąca suburi w seriach po 100, 200, 400 i całego za jednym razem. W pewnym momencie zauważysz, że różnorodność i zmiany są potrzebne, żeby się nie znudzić. Tak więc, rób na zmianę katate, morote, joge, sho, sayu i hayasuburi.

Łatwiej będzie ci liczyć jeśli będziesz myślał w seriach po 100. Po jakimś czasie liczenie powtórzeń stanie się łatwiejsze, mimo, że na początku możesz się trochę gubić. Jeśli się pomylisz dodaj sobie 10 lub 20 dodatkowych powtórzeń do zrobienia.




Znaczenie lewej ręki
Jeśli masz czas tylko na 100 suburi dziennie (a zajmuje to tylko 2 minuty, więc każdy może tyle zrobić, jeśli nie więcej), szczerze polecam, żeby były one robione samą lewą ręką (katate). W pierwszych 3 latach praktykowania kendo większość ludzi popełnia podstawowy błąd używając za dużo prawej ręki. Suburi lewą ręką jest jedynym sposobem, żeby temu zapobiegać. W ciągu swoich 5-10 lat treningu kendo nigdy nie rób suburi samą prawą ręką (wyjątkiem są tu kendocy specjalizujący się w sei-nito), zawsze rób je lewą. Powód stanie się dla ciebie jasny kiedy tylko zaczniesz tak trenować.

Katate suburi rób również tylko w linii pionowej: sho-men uchi jest najlepszym suburi dla lewej ręki. Skup się nie tylko na tym jak prosto tniesz, ale również na tym jak prosto podnosisz rękę. I znowu, lustro jest dobrym pomysłem. Jeśli nie masz lustra, a masz kamerę, dość dobrym pomysłem może być nagrywanie się. Lustro jest lepsze o tyle, że błędy widzisz na bieżąco.

Po co robić suburi?
Suburi dobre jest do trenowania i utrzymywania siły mięśni wykorzystywanych w kendo, zwłaszcza mięśni lewej dłoni i ramienia. Dzieciom odrobinę siłowych ćwiczeń jest potrzebnych, ale nie przesadzaj z tym. Nastolatkowie, którzy nie są naturalnie silni, zwłaszcza kobiety, zauważą w swoim kendo dużą poprawę z technicznego punktu widzenia. W związku ze skróceniem czasu swojego ataku, kendo może zacząć im sprawiać też więcej radości z powodu wzrostu liczby yuko datotsu.

Równolegle ze wzrostem doświadczenia, siła staje się sprawą drugorzędną. Suburi staje się dla ciebie tym czym ćwiczenie gam dla muzyka: jesteś w kontakcie ze swoim instrumentem. Robiąc suburi między treningami, a nie mogąc czasowo w nich uczestniczyć, i tak zauważysz dużą różnicę w swoim kendo, w porównaniu gdybyś go nie robił.

Cały czas sprawdzaj ze swoim sensei, czy twoja technika jest dobra. Robienie dużo suburi w domu jest pomocne tylko wtedy, gdy jest ono prawidłowe.

Rysunek poniżej, od lewej (żółte kółko oznacza miejsce zakończenia cięcia):
- jogeburi no hasuji (linia cięcia pionowego)
- shomenuchi no hasuji (linia cięcia men w pionie)
- nanameburi no hasuji (linia cięcia po skosie)
- sayumen no hasuji (linia cięcia men po skosie)




Jaka ilość suburi to za dużo?
Istnieje coś takiego jak przetrenowanie, ale większość kendoków jest tak daleko od tego, że nie powinni się martwić. Zawodnicy przygotowujący się na Mistrzostwa Ogólnojapońskie (All Japan Championships), jako dodatek do normalnego, codziennego treningu regularnie robią po 2000-3000 suburi. Jeśli robiłbyś codziennie, powiedzmy między 300 a 800 suburi, istnieje niewielka szansa, że doznasz jakiejkolwiek kontuzji, szczególnie jeśli robisz różne typy suburi, zmieniasz ich ilość wykonanych za jednym razem/w seriach lub jeśli ćwiczysz shinai lub bokkenami o różnych wagach.

Oczywiście jeśli poczujesz ból w ramionach, łokciach lub nadgarstkach i wzmaga się on w miarę wzrostu ilości suburi, wtedy przestań. Obserwuj czy ból też zniknie. Słuchaj swojego ciała i jeśli uważasz, że coś ci dolega idź z tym do lekarza lub rehabilitanta.

Suburi jest prostym ćwiczeniem, polegającym na powtórzeniach. Samo w sobie nie jest interesujące, ale też nie dlatego większość ludzi uprawia kendo. Tym co cieszy, jest obserwowanie poprawy własnego kendo właśnie jako efekt regularnej praktyki suburi.

Tekst znaleziony w serwisie http://kendoka.pl

Komentarze

Popularne posty